Individuali įmonė

2022-08-31 | Ernesta D.

Individualią įmonę (IĮ) gali įsteigti vienas fizinis asmuo, kuris tampa įmonės savininku. Pagal šią verslo formą įregistruota įmonė tampa neribotos civilinės atsakomybės juridiniu asmeniu. Tai reiškia, kad savininkas atsako savo turtu, jei įmonė finansiškai nepajėgi padengti visus įsipareigojimus bei prievoles.

Vyras kalba telefonu ir šypsosi

Neretu atveju individualios įmonės vadovu tampa pats įmonės savininkas, tačiau vadovu gali paskirti ir kitą asmenį. Vadovu paskirtas asmuo turi veikti įmonės vardu. Individualių įmonių veiklą reglamentuoja LR individualių įmonių įstatymas bei civilinis kodeksas.

Steigiant individualią įmonę nereikalingas joks įstatinis kapitalas, o visas įmonės pelnas tenka savininkui. Savininkas bet kada gali išsiimti pelno dalį avansu tiesiogiai iš įmonės kasos. Nepriklausomai nuo to, mokesčiai yra mokami kas mėnesį bei skaičiuojami metiniai mokesčiai.

Kiekvieną mėnesį įmonės savininkas turi mokėti privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas bei VSD įmokos valstybiniam socialiniam draudimo fondui (jei mokama). Taip pat kas mėnesį yra mokamas pridėtinės vertės mokestis, jei įmonė yra PVM mokėtoja.

Metiniai mokesčiai yra šie:

  • Pelno mokestis – skaičiuojamas 5% arba 15% mokestis nuo uždirbto pelno (jei pelnas buvo uždirbtas);
  • Nekilnojamojo turto mokestis, jei įmonės vardu įregistruotas nekilnojamas turtas;
  • Žemės mokestis, jei įmonei priklauso žemės sklypas;
  • Taršos mokestis, jei naudojamas automobilis, registruotas įmonės vardu;
  • Mokesčiai Sodrai ir VMI, jei išimamas pelnas;
  • Kiti įstatymais numatyti individualioms įmonėms taikomi mokesčiai, kurie gali priklausyti nuo vystomos veiklos ir kitų aspektų.

Apibendrintai galime teigti, jog įmonės apskaita ir buhalterija yra sudėtingesnė nei, pavyzdžiui, mažosios bendrijos, tačiau daugumą patraukia tai, jog IĮ steigimui nereikalingas įstatinis kapitalas. Tai puikus išsigelbėjimas norintiems sukurti savo verslą, bet neturintiems lėšų įmonės steigimui. Žinoma reikia įsivertinti tai, jog IĮ savininkas už viską atsako savo turtu, tad įmonei neįvykdžius finansinių įsipareigojimų, skolos turi būti padengiamos asmeninėmis individualios įmonės savininko lėšomis.

Taip pat patrauklumo šiai verslo formai suteikia tai, jog įsteigus individualią įmonę, bet kada ją galima perregistruoti į UAB, atsiradus poreikiui. Tai užtrunka vos keletą dienų, o pats procesas nėra sudėtingas. Tad jei dvejojate ar steigti UAB, ar rinktis kitą verslo formą, galite pradėti nuo individualios įmonės įkūrimo ir pamažu auginti savo nuosavą verslą.